Kategóriák
Blog

Csapatépítő programok, Budapest: a 12 legjobb lehetőség

A csapatépítő programok Budapest belvárosában és az agglomerációban is igen sokféle lehetőséget kínálnak egy közösségnek, hogy a tagok közelebb kerüljenek egymáshoz. Hogy ez miért jó, azt talán nem kell hosszan ragozni: ha egy csapat, akik együtt vagy egymás mellett dolgoznak, más oldalról ismerik meg egymást, az erősíti nemcsak az összetartozásukat, hanem a hatékonyságukat is a munkában. Budapesten és a környéken számos hely van, amely lehetőséget kínál könnyedebb vagy komolyabb csapatépítésre, akár csak szórakozásra, akár csapatépítő tréningre. Az alábbiakban ezeket vesszük sorra. 

Miben segíthet egy jól sikerült csapatépítő program? 

A csapatépítő programok egy különleges kiszakadást kínálnak a hétköznapi taposómalomból. Mivel a munkatársak ugyanúgy találkoznak, de nem munkakörülmények között, ez egy olyan teret biztosít, ahol az emberek közötti kapcsolatok megerősödhetnek. Egy csapatra szabott csapatépítő ráadásul nem csupán az emberi kapcsolatokat erősítik, hanem hosszú távon az elvégzett munka is hatékonyabb és jobb lesz. 

Fontos azonban, hogy a csapatépítőre a munkatársak ne kényszerítve legyenek, hanem lehetőleg belső motiváció alapján menjenek el. Érdemes körültekintően megválasztani és a csapatra szabni, hogy milyen fajta csapatépítést szeretnének, és hagyni közben elegendő időt a kötelező programok mellett a szabad kapcsolódásra is. 

Javulhat a céges hangulat

Az élmény, ami összeköti a munkatársakat a csapatépítő esemény során, lehetővé teszi, hogy más oldalról ismerjék meg egymást, máshogy kapcsolódjanak, és nem utolsósorban motivációt kapnak, hogy jó dolog ennél a cégnél és ezek között az emberek között dolgozni. Azzal, hogy egy egészen másfajta körülmények között látják egymást, a munkatársak árnyaltabb képet alakíthatnak ki egymásról, és felfedezhetnek a hétköznapokban rejtett, de valójában közös érdeklődési kört vagy kapcsolódási pontot. Mindez pedig a cégen belüli hangulat általános javulását okozhatja, ami mindenképpen előnyös: ha a munkahely olyan környezet, ahova szívesen járnak a dolgozók, nagy eséllyel a munkájukat is szívesebben és nagyobb erőbedobással végzik. 

csapatépítő programok Budapest
Csapatépítő programok Budapest: ha nem is ilyen vad hegyek között, de a kirándulás is jót tehet! Photo by Felix Rostig on Unsplash

Csökkenhet a fluktuáció

Az előzőekből következik, hogy ha jó a csapatmorál, ha a közösség tagjai jóban vannak egymással, ha tudják, hogy ki mire képes és jól érzik magukat egymás társaságában, azt érzik, hogy megbecsülik őket, akkor nem akarnak máshova elmenni. A nem stresszes, jó munkahelyi légkör lényegesen csökkenti a fluktuációt, ami a cégnek pénzben és energiában is sokat spórol, a dolgozóknak pedig biztonságot ad mind anyagilag, mind pedig emberileg. 

Problémamegoldás és kreativitás növekedése

Különösen akkor, ha erre fókuszáló csapatépítésen veszünk részt, a tagok egyéni és közösségi problémamegoldása és kreativitása növekedhet. A csapatépítő programok Budapest környékén vagy vidéken – kilépésre késztetnek a hétköznapi kerékvágányból. Ha pedig még külön csapatépítésre fókuszáló feladatokat kapnak a résztvevők, amelyre motiválva is vannak, akkor olyan szokatlan gondolkodási módokat tudnak kipróbálni, amelyekről egyébként hírből sem hallottunk. 

Jobb teljesítmény és eredményesség

Azzal, hogy a csapat tagjai megismerik egymást más oldalról, mint ahogy egyébként, javulhat a csapat egészének teljesítménye is. Hiszen ha jobban ismerik egymást, hogy ki miben jó, és mit kire érdemes bízni, hogy el legyen végezve, akkor a közös projektek hatékonyabban, gyorsabban, eredményesebben lesznek elvégezve. Ez pedig mind az egyes embereknek, mind a cégnek az érdeke. 

Melyek a legjobb csapatépítő programok, csapatépítő ötletek Budapest környékén és belvárosában? 

A csapatépítés Budapesten rendkívül változatos lehet, a főváros számos lehetőséget kínál erre. Akadnak szabadtéri csapatépítő programok és beltéri csapatépítő programok is Budapesten, különböző tematikákban, különböző érdeklődési köröknek megfelelően.

Nézzük a legjobbakat:

1. Városismereti séta

Az utóbbi években gombaként bukkantak fel a városi séták különböző témákban. Budapestnek számtalan arca van, megközelíthetjük történelmi, retorikai, irodalmi, képzőművészeti, sport vagy gyakorlatilag bármilyen más szempontból. Pont a sokféleség miatt valószínű, hogy megtaláljuk a cég és a munkatársak érdeklődésére számot tartó városi sétát. Ilyen az Imagine, akik számos különféle tematikájú sétát raktak össze, csapatépítésre is specializálódva. Ezek a séták elsősorban azoknak valók, akiknek egyrészt megvan hozzá a fizikumuk, hogy egy jókora sétát tegyenek meg városon belül,, másrészt nyitottak új ismeretekre, olyan titkokra, amelyek mellett nap mint nap elmennek.  A csapat tagjait nemcsak az új élmények közös felfedezése, hanem a beépített játékelemek is összehozzák, közös élményt és tudást adva. 

csapatépítő programok Budapest
kép forrása: Unsplash

2. Szabadulószoba

A szabadulószoba általában pontosan az a hely, ahol nem nagyon lehet kívül maradni: a motiváció erős: ki kell jutni a helyről. Segíti mindezt a fantáziát erősen megmozgató keretmesés elemek a Neverland tematikus szabadulószobái. Ezeken a helyeken muszáj együtt dolgozni, és még ha művi is, a nyomás érzékelhető, ami érzelmi bevonódást, egyúttal felejthetetlen élményt kínál. Fontos, hogy a bezártságot nehezen tűrő, klausztrofóbiás embereket nem érdemes ilyen helyre vinni. Mindenki másnak azonban nagy élmény lehet, hiszen új arcát ismerni meg a másiknak a különböző kihívások során. 

3. Kultúrával való közösségépítés

A MűGond kifejezetten a kultúrával, azon belül is a magas kultúrával akar hatni. Ez egy remek csapatépítő lehetőség Budapesten!

Ha el akarjuk kápráztatni egymást vagy az ügyfeleinket a műveltségünkkel, ha egyszerűen érdekel a klasszikus zene, az irodalom, a tánc, a képzőművészet; esetleg a szakmánkhoz illik a műveltség, akkor ez egy remek lehetőség a csapatépítésre. A MűGond csapata cégre szabottan állítja össze a csapatépítő programját: akár vezetőkről, akár alkalmazottakról, akár kisebb, akár nagyobb csapatról van szó. A módszertan kifejezetten játékos, figyelembe véve a közösségi dinamikát, és végeredményben segít a kiégést megelőzni a kultúrában való megmerítkezés által. Kulturális helyszíneken vagy kinti, esetleg benti helyszínen is megvalósítható. Fejleszti a kritikus gondolkodást, az elfogadást, konfliktuskezelésre indíthat, és mellékhatásként vágyat ébreszt a műveltségre.

4. Közösségi önkénteskedés

Az üzleti világból néha nem árt kitekinteni. Az önkéntes, viszonzást nem váró jótettek közösségi végzése határozottan növeli a jó közérzetet, hiszen mindannyian szeretjük, ha jót tehetünk. Ilyen lehetőség a 72 óra kompromisszum nélkül, amely minden évben megrendezésre kerül, és amelynek keretében önkéntesen lehet karitatív munkát végezni, legyen szó szemétszedésről, faültetésről, takarításról, vagy kerítésfestésről. Mindez nemcsak az egyén mentális egészségét növeli, hanem a közösség morálját és erkölcsi mércéjét is, mintegy melléktermékként a másoknak való tényleges segítség mellett. 

5. Improvizációs csapatépítés

Az improvizációs technika alkalmas arra, hogy közösséget építsen. A mai világban sokszor kell azonnal reagálni, és a kommunikációs készségeinket illetően valamennyiünknek szüksége lehet fejlődésre. Az improvizáció játék a valósággal, és vezetett csapatépítésként hatékonyabb kommunikációt tesz lehetővé. Az Itt és most társulat már nevéből fakadóan is a jelenben tart, és cégre szabva segít az adott helyzet vagy közösség építésében. 

6. Közös főzés

Nemcsak vacsorázni lehet elmenni csapatépítő gyanánt. A Budapesti csapatépítő programok között egy izgalmas lehetőség az, ha együtt készítjük az ételeket. Egy ilyen program során rengeteg olyan oldala tárul fel a másiknak, amely a hétköznapokban esetleg nem kerül elő. A végeredmény pedig egy ínycsiklandó vacsora, amelyet egész másképp költ el egy közösség, ha maga főzte. Az egyszerű erdei tisztáson való bográcsozás is abszolút jó út, Budapest belvárosában vannak azonban kifejezetten csapatépítő főzésre szakosodott helyek. Ilyen például a Makifood, ahol több nemzet konyhájából lehet válogatni a főzőtanfolyamok közül. A séf mindent megmutat, az étel azonban a résztvevők saját keze munkája lesz. Ez a fajta csapatépítés elősegíti az együttműködést, a kommunikációt, az önálló döntéseket, és az általános csapatban való részvételt, esetleg a szokásostól eltérő szereposztásban. 

csapatépítő programok Budapest
Csapatépítő programok Budapest: főzni is lehet! kép forrása: Unsplash.

7. Fröcskölés festékkel

Kreatív programok Budapesten? Ebből többi is van. Mi most mutatunk egyet ezek közül.

A Fröcskölő nevű hely a Blaha Lujza tér környékén kifejezetten kreatív tombolásra bíztat. Az ember kap védőruhát és festéket, és becsukják mögötte az ajtót. Lehet közösen képet festeni vászonra, lehet a falra kísérletezni, és természetesen egy idő után a szép fehér védőruha is áldozatul esik. Csapatépítésnek azért remek, mert egyrészt a játékos, kreatív énünket hozza elő, másrészt olyannyira ellazít, hogy a végén jó eséllyel a minden-mindegy állapotba juttatja a résztvevőket, de nem a letargikus, hanem az életvidám változatba. Ha felszabadulásra és könnyed hangulatra van szüksége egy munkatársi közösségnek.

8. Közös barkácsolás

A Woodivity barkácsolós workshopokat tart, amelyeket csapatépítő programként is lehet kérni. Kreativitás, két kézzel való munka, együttműködés, új, esetleg szokatlan tevékenységek kipróbálása, a fa illata – mindez megtalálható itt. Bármilyen területről érkezőknek hasznos lehet, hiszen kultúránk egyik nagyon régi alapanyagáról van szó, amelyhez több közünk van, mint gondolnánk. 

9. Közös sport

Bár nem mindannyian szeretjük egyformán a mozgást, a téli sportok közül a korcsolyázás kifejezetten olyan mozgásforma, amely összehozza a csapatot. Akár profi korcsolyázó valaki, akár teljesen kezdő, a  Budapest Park jégvilága, vagy a Városligeti korcsolyapálya kiváló hely arra, hogy összehozza a munkatársakat egy teljesen másféle világban. Különösen igaz ez akkor, ha egyébként íróasztalnál végzik a munkájukat, vagy teljesen más területről érkeznek. A Budapest Parkban akár külön területet is lehet bérelni a saját cégeteknek. És ha valaki csak forralt borozni megy oda, a hangulat már akkor is garantált, de a saját határok feszegetésére is jó alkalom a közös korcsolyázás. 

10. Drónok harca

Különösen a technikai csodákat értékelő csapat körében lelhet népszerűségre a drónokkal való csapatépítő játék. A megszokott rutinokból kilépve drónpilótaként egészen más szerepekben kell működni egy ideig, ami egyszerre szórakoztató, és rejt kihívást. Mindenki lehet pilóta, és együttműködést, valamint kreatív gondolkodást igényel a kihívás, mert a másik csapat által épített pályán kell végigmenni a drónnal. Beltérben is játszható. 

11. Képező

Ismét vissza a művészetekhez, az alkotáshoz. Alkotni mindig élmény, de a festészettel talán kevesen vagyunk közelebbi ismertségben. A Képező csapatépítő tréningjei a művészeten és az önfeledt alkotáson keresztül hozzák össze a csapatot, és építik fel azt a légkört, amelyben a hétköznapokból való kiszakadás feltöltődést tud hozni minden résztvevőnek. A megszokott hierarchiából való kilépés másként építi fel a bizalmat, és egy új szintre tudja helyezni a kapcsolatokat. 

12. Kirándulás

Talán unalmasnak hangzik, de egy egyszerű, 5-10 km-es kirándulás (a csapat állóképességének függvényében) a természetben szintén csodákra képes. Ehhez érdemes találni egy jó útvonalat a Pilisben vagy a Börzsönyben, lehetőleg egy kilátót is beiktatva. A természetben levés önmagában is gyógyító hatású, és a nagyvárosi pörgő életmód kiegyensúlyozására a kirándulás közbeni szabad beszélgetések és a természetre való rácsodálkozás mind építő jellegű tevékenység. Arról nem is beszélve, hogy egy kicsit másfajta terhelésnek vannak kitéve a munkatársak, ami szintén elősegíti, hogy új oldalról ismerjük meg a másikat. Összeszokott és még nem közösségé kovácsolódott munkatársaknak egyaránt kiváló program. 

Írjon nekünk, kérjen ajánlatot!

Ha céges csapatépítő programokat keres jó helyen jár!